Így vigyázz a mobilodra télen
A hideg évszakra nem csak nekünk érdemes felkészülni azzal, hogy befűtjük a lakást, előszedjük a meleg kabátokat és bakancsokat, valamint a hólapátot is elérhető közelségbe helyezzük. Eszközeink ugyanúgy érzékenyek lehetnek a tél különféle körülményeire, és bár a modern mobiltelefonok már kifejezetten sok mindent kibírnak, érdemes néhány dolgot előre tisztázni azzal kapcsolatban, hogyan használjuk és milyen módszerekkel védhetjük meg őket.
Milyen veszélyek várhatnak a mobilunkra télen?
Ahhoz, hogy megfelelően felkészülhessünk, érdemes először végignézni, milyen területeken érdemes odafigyelni a készülékeink "egészségére". Persze egyik sem lesz igazán meglepő, de a biztonság kedvéért először alapszinten összefoglaljuk ezeket, majd pedig kifejtjük, milyen egyszerű, de hatásos praktikákat vethetünk be.
- Alacsony hőmérséklet
- Hőingadozás
- Hó és egyéb nedvesség
Télen nem csak a hideg okozhat gondot
Mint minden műszaki eszköznél, a mobiltelefonokon is létezik egy olyan biztonságos hőmérsékleti tartomány, amely a gyártó ajánlása szerint garantálja a készülék tökéletes működését, állapotának megőrzését. Ezt legtöbbször a használati útmutató tartalmazza. Sokszor többféle körülmény is szerepel itt, egy adott készülékhez például megadhatják azt, hogy -5 és 35 Celsius fok között lehet működtetni, de szállítani -20 és 60 fokos külső hőmérsékleti szélsőértékek között lehet.
Az ilyen értékek természetesen leginkább ajánlók, a fenti példa nem azt jelenti, hogy -6 fokban már biztosan nem kapcsol be a mobil és -21 fokban percek alatt teljesen tönkremegy, de azt jó tudni, hogy ha egy meghibásodott készüléknél a szerviz megállapítja, hogy nem a használati útmutatóban jelzett körülmények között volt az eszköz, jogosan állhat el a garanciális javítástól vagy cserétől.
A konkrét külső hőmérsékleten kívül azonban legalább annyira oda kell figyelni a hőingadozás kérdésére is. Tény ugyanis, hogy minden anyag tulajdonságai megváltoznak a hőmérséklet függvényében, a dolgok a melegben kitágulnak és a hidegben összehúzódnak - de nem minden anyag teszi ezt ugyanolyan mértékben. Egy mobiltelefonban kis helyre összezsúfolva különféle apró alkatrész található, melyek más és más anyagból készülnek, amelyek önmagukban és egymáshoz képest is máshogy reagálnak a hirtelen hőmérsékletváltozásra.
Ha a fűtött szobából kimegyünk a téli hidegbe, előfordulhat, hogy a gyors lehűlés miatt elpattan a kijelző, esetleg a mikroszkopikus méretű belső áramköri lapokon sérül meg egy átkötés, és máris azt tapasztalhatjuk, hogy külsőleg sérül, vagy valami belső probléma miatt elromlik a készülék. Épp ezért a legjobb tanács az, hogy a külső hőmérséklet változásához lassan "szoktassuk hozzá" a telefont, esetleg a táskából elővéve először csak tegyük egy külső zsebbe egy kis ideig, majd utána kezdjük használni.
Fontos, hogy ugyanez a folyamat visszafelé is működik, tehát a hidegből a fűtött lakásba bevitt műszaki eszközöket szintén fokozatosan kell a benti meleghez szoktatni, és kifejezetten tilos ezt felgyorsítani például azzal, hogy a jéghideg telefont a forró radiátorra tesszük. Ha azt érezzük, hogy a készülék külső borítása tapintásra már megközelíti az új környezet hőmérsékletét, nyugodtan használatba vehetjük.
Elhavazott mobilok
Manapság a legtöbb telefont már felvértezik valamilyen nedvesség elleni védelemmel. Ez azonban egyrészt még nem jelenti az összes készüléket, másrészt egy IPXX védelmet ne keverjünk össze azzal, hogy a víz (és a por) minden formája, mennyisége, nyomása és egyéb tulajdonsága ellen bombabiztosan megóvja a készülékek belsejét.
A havazás például alattomos tud lenni abban a tekintetben, hogy a szilárdnak és egyben légiesnek tűnő pelyhektől nem tartunk igazán. Pedig ezek ugyanúgy vízből vannak, és a készülék felületén megolvadva bejuthatnak annak belsejébe például a csatlakozókon vagy a készülékház illesztési résein keresztül. A benti, meleg alkatrészek hője is képes megolvasztani a bejutó hó- és jégdarabokat, amelyek aztán rövidzárlatokat és egyéb hibákat okozhatnak.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy a hó sokszor nem tiszta abban a tekintetben, hogy apró szennyeződések, például por vagy egyéb részecskék is hozzákeverednek, ezek pedig szintén belső problémákat okozhatnak a mobil burkolata alá szivárogva.
A védekezés egyik módja az lehet, ha egy jól záró tokban tartjuk a telefont, de a használat során ezt is részben kinyitjuk, ilyenkor tehát ügyeljünk arra, hogy időnként szárazra töröljük a nedves felületeket. Szállítás közben pedig inkább olyan helyeket válasszunk a táskában vagy belső zsebekben, ahová biztosan nem juthat be a külső nedvesség.
Hasznos tippek a téli mobilhasználathoz
Az alábbiakban néhány olyan gyorstipp következik, amely főleg a fenti veszélyekre adhat választ, megvédve a készülékeinket és biztosítva azok hosszútávú működését.
- Tartsd közel a testedhez a telefont! A kabát belső zsebében vagy egyéb hasonló helyeken tartott készüléket a testhő is segít melegen tartani.
- Védekezz speciális tokkal! Ma már kis keresés után találhatunk olyan, kifejezetten hideg környezetekre tervezett védőtokokat, amelyek vagy anyaguknál fogva tartják jobban a hőt, vagy akár óvatos meleget is termelnek az extrém körülményekre.
- Tarts magadnál külső akkumulátort, útitöltőt! Az extrém hőmérséklet, illetve a gyors hőváltozás az akkumulátoroknak sem kedvez, ilyenkor a telefon is gyorsabban merülhet, mint más körülmények között. Épp ezért hasznos lehet egy előre feltöltött útitöltő, amellyel egy hosszabb kinti út során felfrissíthetjük a megfáradt készüléket.
- Használj külső kiegészítőket! Minél kevesebbszer kell elővenned a telefont, annál kevesebbszer teszed ki a hidegnek vagy a nedvességnek. Egy Bluetooth headset vagy egy okosóra, okoskarperec használatával egy sor mobilos funkciót a készülék konkrét használata nélkül is megoldhatsz a beszélgetéstől a zenehallgatáson át az üzenetek ellenőrzéséig.
- Használj kesztyűt! Ez persze legalább annyira a te egészségednek is szól, viszont kesztyűben persze nehezebb a telefonok érintőkijelzőjét használni. Egyre több mobil beállításai között talász azonban "kesztyűs üzemmódot", amely megemeli az érintőfelület érzékenységét. Emellett kaphatók kifejezetten olyan kesztyűk is, amelyek az ujjak érintését imitálják.
- Óvatosan bánj a nedves és hideg telefonnal! A gyors hőmérsékletváltozás ugyebár káros, ezért ne tedd a kintről behozott készüléket forró felületre, például radiátorra, de ugyanígy sütőben, mikrohullámú sütőben sem szabad megpróbálni felgyorsítani a folyamatot.
A magyar tél általában nem olyan extrém, mint a világ több más területén, de azért érdemes rá felkészülni és komolyan venni az évszak sajátosságait. A telefon, bármennyire is felvértezik már valamilyen szintű védelemmel, továbbra is egy érzékeny műszer, ezért tegyünk meg mindent azért, hogy ilyenkor is biztonságban legyen és még sokáig hűséges, jól működő segítőtársunk maradjon!
Szerző:
Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő