Így válassz új bluetooth hangszórót!

Manapság már nem kell feltétlenül hi-fi deck, kígyózó vezetékek és egy pár gigantikus hangfal ahhoz, hogy jó minőségben hallgassunk zenét. A Bluetooth technológia abban is segít, hogy út közben, szabadtéren, akár extrém helyeken és helyzetekben is szólhasson a zene, aminek a forrása egy egyszerű telefon. De hogyan találjuk meg a nekünk legjobban megfelelő modelleket, és egyáltalán, mi kell ahhoz, hogy mobilról a lehető legjobban szólaljanak meg a kedvenc dalaink? Segítünk a választásban! 

A fog kék, a vezeték eltűnt 

Rövid gyorstalpaló az elejére: mégis mi az a Bluetooth? Alapvetően egy technológiai szabványról van szó, amely a rövid hatótávolságon, vezeték nélkül továbbított adatokról szól. Apró érdekesség, hogy a név I. Harald dán király nevéből ered, ő ugyanis anno a Kékfogú jelzőt kapta kortársaitól, annyi áfonyát evett. Ami viszont fontosabb, ő egyesítette a lázongó svéd, norvég és dán törzseket. A technológia fejlesztői analógiát láttak abban, hogy a Bluetooth is egységes módszert kínál eszközök összekötésére - még a jól ismert Bluetooth logó is a király nevének kezdőbetűit jelző rúnákat idézi. 

A Bluetooth technológia története 1994-ben indult, amikor az Ericsson egyik mérnöke szerette volna kiváltani a számítógépek soros csatlakozásának vezetékét. A fejlesztés fő célja az volt, hogy számítógépeket és különféle perifériákat kapcsolhasson össze, főleg olyanokat, amelyek nem igényelnek nagy sűrűségű adatátvitelt: első körben billentyűzetekre, egerekre, nyomtatókra fókuszáltak, majd később PDA-k, mobilok és PC-k közötti fájlok átvitele is képbe került. 

Ahogy a mobilok, később pedig az okostelefonok egyre több funkciót kínáltak, és többek között multimédiás képességeik is erősödtek, megjelentek a vezeték nélküli headsetek a könnyebb telefonáláshoz, majd pedig a technológia finomodásával azok a fülhallgatók, amelyek már minőségi zenehallgatásra is képesek. A Bluetooth egyik előnye a hasonló megoldásokhoz képest alacsony energiafogyasztás, így a telefonokhoz csatolva kifejezetten sokáig lehet használni ezeket az eszközöket. 

Miért jó a Bluetooth hangszóró? 

Bár az okostelefonok előtti mobilkorszakban is voltak már megoldások külső hangszórók használatára, ezek általában fizikai csatlakozót használtak, ezért működtetésük sem volt épp egyszerű és hordozhatóság terén is akadtak gondok. Ahogy a Bluetooth technológia fejlődött, egyre többféle vezeték nélküli hangszóró is megjelent, amelyek többféle előnyt hordoztak: 

  • Kis méret és hordozhatóság 
  • Könnyű beüzemelés és használat 
  • Méretükhöz képest jó hangminőség 
  • Sokféle felhasználási mód és környezet 

Nézzük ezeket egyenként! 

Kis méret és hordozhatóság 

Egy Bluetooth hangszóróban már nem szükséges hatalmas akkumulátorokat elhelyezni, hiszen töltésük gyorsan megoldható, leggyakrabban ugyanúgy USB kábelek segítségével, mint a mobiloknál. 

Könnyű beüzemelés és használat 

A Bluetooth eszközök csatlakoztatásához már nem kell semmilyen mélyebb tudás: a két párosítandó eszköz általában egy gombnyomás után megtalálja egymást, és a legtöbb esetben meg is jegyzik egymást, tehát akár napokkal, hetekkel később, újabb bekapcsoláskor már automatikusan összekapaszkodnak. 

Mivel a Bluetooth szabvány legutóbbi változatai már egyre nagyobb hatótávolságot képesek áthidalni, a legtöbb mai Bluetooth-eszköz 10 méteres távolságig megbízhatóan működik, de az újabb szabványok elméletben már 240 méteres távolságot is megengednek. Ez tehát lehetővé teszi, hogy a hangszórókat akár több szobával arrébb helyezzük el, mint ahol a forrás található, vagy kedvünkre mozgassuk helyiségek között. 

Méretükhöz képest jó hangminőség 

Ma már egy kisebb hangfalat is meg tudnak úgy építeni, hogy akusztikai kialakítása révén kifejezetten nagy hangerőre legyen képes, és a régebbi modellekkel ellentétben széles spektrumú hangképet adjon, tehát mélyek, magasak a helyükön legyenek a cincogó "dobozhang" helyett. Egy Bluetooth hangfal lehet akkora, mint egy telefon doboza, de ugyanúgy találhatunk akár egész szobákat beszórni képes, nagyméretű modelleket is, ezért könnyen kiválaszthatjuk azt, amely az általunk elképzelt felhasználási módra, a tervezett környezetre leginkább megfelelő. 

Sokféle felhasználási mód és környezet 

Szintén a technológia előnye, hogy egy Bluetooth hangfalat már akár korábban extrémnek gondolt környezetekben és módokon is használni tudunk. Találunk például olyan modelleket, amelyek részben vagy teljesen vízállóak, tehát nyáron a medence mellé is nyugodtan kitehetjük őket, és akár az sem okoz gondot, ha az ugrálás hevében az eszköz is a vízbe pottyan. Ugyanígy találhatunk kerékpárokra erősíthető változatot, ébresztőórával kombinált, szinte már bútor-kiegészítőnek használható modellt, retró rádióra emlékeztető kialakítást és persze a zene ütemére LED-fényeket villantó típusokat is. Ha több helyiségben szeretnénk zenét hallgatni, vannak olyan modellek is, amelyek két különálló hangszóróra oszthatók, vagy "láncban" használhatók. 

Mire figyeljünk Bluetooth hangszóró vásárlásakor? 

Mint minden Bluetooth eszköz esetében, itt is érdemes megnézni, hogy a szabvány hányadik generációjával kompatibilis a kiválasztottunk, és persze arra is, hogy a meglévő telefonunk vagy egyéb forrásunk is ismeri-e ezt a generációt. A cikk írásának időpontjában, tehát 2024. júliusában az 5.3 az aktuálisan legjobb változat, ebben többek között a végpontok közötti késleltetést javították, biztonságosabb az adatkapcsolat, egy új teljesítményszabályozási modell csökkenti a források energiafogyasztását és lehetőség nyílt több eszköz egyidejű adatmegosztására. 

Bár a 2016-ban megjelent Bluetooth 5 szabvány már 240 méterben határozza meg a kapcsolat maximális hatótávolságát, ezt nagyon sok minden befolyásolja az eszközök borításától az elhelyezésen, a közbülső falakon át a zavaró tereptárgyakig. Épp ezért érdemes előre megnézni, hogy a kiválasztott eszköz (és a forrásként használt telefon) gyártója milyen hatótávot jelöl meg. 

Szintén nem árt előre elolvasni, milyen üzemidőt kapunk egy feltöltéssel, és milyen töltési opciók állnak rendelkezésre. Emellett pedig értelemszerűen a hanggal kapcsolatos adatokat is nézzük át, hiszen egy igazán igényes modellel kapcsolatban előre megtudható, milyen frekvenciák között mozog és mekkora hangerőre képes. 

Néhány Bluetooth hangszóró a Yettel kínálatából 

A fentiek illusztrációjaként nézzünk pár olyan modellt a Yettel jelenlegi kínálatából, amely jól bemutatja a technológia előnyeit! 

JBL Flip 3

Ez a hangszóró megtévesztő lehet, hiszen a tolltartó méretű cső nem készít fel arra a mélygazdag, erős hangképre, amire a modell képes. A 4.1-es szabványú Bluetooth a legtöbb mai mobillal és egyéb hangforrással kompatibilis, a hangszóró egy feltöltéssel 10 órán át képes működni, ráadásul cseppálló, tehát elfér a medence mellett is - bár azért ne ezzel kezdjünk vízilabdázni.

Hama SoundBarrel

Két 20 wattos hangszóró és két, egyenként 10 wattos passzív sugárzó mindkét oldalon - ez bizony összesen 60 watt, amivel már igazán erőteljes hangzást lehet elérni. A beépített tápegységnek köszönhetően ráadásul a mobilt vbagy tabletet közvetlenül a hangszóróról is tölthetjük. Az sem okozhat gondot, hogy beltéri vagy kültéri használat között váltva megváltozik a hangkörnyezet - egyetlen gombnyomással üzemmódot válthatunk, hogy mindenhol tökéletesen szóljon az eszköz.

Hama Shine 2.0

Ez a kompakt hangszóró nem csak a füleket kényezteti: 5 különböző üzemmódban változtatható LED-világítást is kapott, amely pulzáló effektjeivel, változó színeivel igazodik a zene hangulatához, vagy egyszerűen csak fényforrásként szolgál az esti, kültéri használathoz.

Edifier MP230

A retró-rajongók kedvence lehet ez a modell, amely az 50-es és 60-as évek rádióira emlékeztet, de a barna színváltozat mellett merész fekete-zöld kiadása is létezik, amely már a retrofuturisztikus kategóriába esik. A Bluetooth 5.0 szabványú csatlakozás nagy hatótávot és biztos kapcsolatot ígér és a nagy kapacitású akkut könnyen feltölthetjük USB-C csatlakozón keresztül. Ezen kívül akár microSD kártyáról is tudunk zenét lejátszani a hangszóróval.

SBS MusicHero

Egy kicsi, kompakt hangszóró, amelyet könnyen magunkkal vihetünk bárhová, akár egy szolid bulit, akár a napi edzést kell feldobni. Kiegészítésképp a hangszóró LED-fényforrása piros, zöld, lila és kék színekkel dobja fel a zene hangulatát.

Vezeték nélkül, szabadon 

Összességében jól látható, hogy bár a vezetékes, mondhatni "hagyományos" hangszórók továbbra is nagy elismertségnek örvendenek, főként a hifisták és nagyformátumú zenék hallgatói között, a Bluetooth hangszórók már a legtöbb területen kiváló minőséget nyújtanak, miközben a vezeték nélküli, egyszerűen csatlakoztatható és könnyen hordozható működésükkel minden eddiginél nagyobb szabadságot adnak a felhasználóknak. 

Szerző:

Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő