Milyen mobiltelefont válasszunk gyerekeknek és időseknek?
A mobil ma már nem csak a fiataloké és aktív korú felnőtteké: funkcióival és lehetőségeivel nagyon sok előnyt kínál gyerekeknek és időseknek egyaránt. Az viszont tény, hogy ebben a tekintetben két speciális életkori csoportról van szó, amelyek igényei még nem teljesen egyeznek az általánossal.
Bár az okostelefonok megjelenésekor először leginkább a technológiailag valamelyest már képzett korosztályok kezdték el először a modern készülékek használatát, hamarosan mindenki számára világossá vált, hogy a mobilkorszak sok szempontból hasznos lehet a e korcsoporton kívüliek számára is. Egyrészt a szülők számára lehet megnyugtató, hogy a gyerekek elérhetőek és követhetőek, adott számukra egy olyan lehetőség, amelyet bármikor használni tudnak, ha segítségre vagy útmutatásra van szükségük. Emellett sokféle pozitív hatása van annak is, hogy a legkisebbek a telefonon szép lassan felfedezik a digitális világot, amelyben úgyis helyt kell állniuk felnőttkorukban.
Az időseknél más a helyzet: náluk is fontos szerepet tölthet be a telefon sok területen, például a messze élő családtagokkal történő kapcsolattartásban, a segélykérésben, vagy egyszerűbb szórakozási formákban, de náluk már épp azzal lehet számolni, hogy a mobilokon használt módszerek logikájával már nehezen barátkoznak meg, valamint egyes egészségügyi, fizikai korlátok sem könnyítik meg az ismerkedést. Nézzük tehát, milyen készülékeket érdemes keresni és milyen funkciókat lehet felhasználni arra, hogy e két korcsoport számára is könnyen használhatóvá, kényelmessé és biztonságossá változtathassuk a technológiát!
Milyen készüléket érdemes venni a gyerekeknek?
A legkisebbek első telefonjának kiválasztásakor érdemes megnézni, pontosan milyen élethelyzetekben fogja használni a készüléket, mik azok az elsődleges tulajdonságok, amelyekre szüksége lesz, és milyen nehézségekkel kell majd megbirkóznia, amelyeket minél jobban meg kell könnyítenünk számára.
Abban sok szakértő ért egyet, hogy nem a legdrágább modellekkel érdemes kezdeni: a gyerekek még nem igazán ismerik a dolgok értékét, a telefon egy újabb játékszer lehet számukra, amelyet "kalandos" napjaik alatt elejthetnek, hozzáüthetik valamihez, eláztathatják vagy megannyi más módon tehetik tönkre akaratlanul is. Épp ezért ebből a szempontból egy olcsóbb, de lehetőleg strapabíró készülék a megoldás: jó, ha például rendelkezik valamilyen IPXX minősítéssel, azaz por- és vízállósággal, és a burkolata sem valamilyen sérülékeny, üveggel borított konstrukció. Szintén megfontolandó kapásból egy tokot, illetve kijelzővédő fóliát is választani hozzá, hogy növeljük a mobil ellenállóságát.
Előny az is, ha a telefon kezelőfelülete egyszerű és gyorsan megtanulható - ma már az iOS és az Android rendszereket is mélyen testre lehet szabni, így az szülői feladat lesz, hogy az új készüléken csak a gyerek számára fontos appok ikonjait tegyük elérhetővé, beállítsuk a különféle családi felügyeleti opciókat, majd pedig türelmesen elmagyarázzuk az egyes appok és funkciók működését. A felügyeleti opciókat pedig szép lassan oldhatjuk majd fel, ha azt látjuk, hogy a gyerek egyre biztosabban használja a készüléket, képbe kerül az online lét veszélyeivel.
Ebben az életkorban még nem annyira fontos, hogy a leggyorsabb hardverrel vagy épp a legfejlettebb kamerával legyen felszerelve a mobil, ellenben minél egyszerűbben megérthető a kezelése és kényelmesebb a használata, annál jobb választás a kisebbek számára.
Néhány gyerekeknek is ajánlott telefon a Yettel kínálatából
Apple iPhone SE (2022)
Ez a készülék többek között akkor jó választás, ha a családban egyébként is iPhone-okat és egyéb Apple eszközöket használnak, így könnyebb például a családi és szülői felügyeleti beállítások kezelése. Emellett jó pont, hogy a mai, egyre nagyobb kijelzőjű készülékek mellett az SE modell mindössze 4,7 hüvelykes (alig 12 centis) képátlót kapott, így kisebb kézzel is könnyebb tartani és kezelni.
Samsung Galaxy A55 5G
Egy középkategóriás, de mégis erős készülék, amely többek között ellenálló fém keretet, valamint IP67 por- és vízállósági besorolást kapott, tehát jobban felkészült az aktív életet élő gyerekekre is.
Motorola Moto G34 5G
A Motorola telefonja leginkább ár-érték arányával kiemelkedő, hiszen kedvező ára mellé egy megbízható, erős hardverrel szerelt készüléket kap a vásárló. A biztonságot a burkolat vízlepergető kialakítása is fokozza.
Idősebbek is elkezdhetik - telefonok a szépkorúaknak
"Ugyan, gyerekek, minket már nem igazán érdekelnek ezek a modern kütyük és nem is értjük, mit kell rajtuk nyomkodni" - efféle mentegetőzést gyakran hallhatunk idősebb rokonoktól. Ez egyrészt érthető, hiszen ők még teljesen más technológiai környezetben szocializálódtak, másfajta eszközöket használtak a mindennapi életben. Náluk nem is feltétlenül az a cél, hogy a Mátrixban lubickoló hackereket neveljünk belőlük, azonban épp az életkoruk és az általános körülményeik miatt sok hasznuk származhat abból, ha egy jól megválasztott telefont használhatnak.
Egyrészt ott vannak az egészségügyi szempontok: a segélykéréstől a különféle élettani funkciók figyeléséig megannyi előnye lehet annak, ha modern okostelefonra váltanak. Másrészt pedig az idősek gyakran távol élnek az utódoktól és családjaiktól, a rendszeres kommunikáció színvonalát viszont jelentősen feldobja, ha az időnkénti telefonok mellett vagy helyett videós formában tarthatják a kapcsolatot. Az idő eltöltését pedig szórakoztató játékok vagy médiatartalmak segíthetik.
Náluk viszont más szempontokat érdemes szem előtt tartani a készülékek kiválasztásakor. Apropó, szem: az időseknek hasznos lehet, ha egy telefonnak minél nagyobb a kijelzője, hiszen ezeken könnyebben eligazodhatnak, ráadásul iOS és Android alatt is elérhetők különféle segédfunkciók, amelyekkel például a megjelenő ikonok vagy szövegek nagyságát lehet növelni, illetve kontrasztosabbá tenni. Emellett itt sem annyira az izmos hardver számít, mint inkább a minőségi kijelző, a hangos és tisztán szóló hangszórók, valamint az egyértelmű, gyors tanulás után is megérthető kezelőfelület.
Idősebbeknek is ajánlott telefonok a Yettelnél
Apple iPhone 15 Pro Max - Ha a család többi tagjának is iPhone-jai, valamint egyéb Apple eszközei vannak, sokkal könnyebb egy újabb iPhone bevezetése, ráadásul több Apple-funkció is rendelkezésre áll, mint például a FaceTime videóchat. A kezelőfelületet könnyű személyre szabni, a 6,7 hüvelykes kijelző pedig már elég nagy a gyengébb szemeknek is.
Apple iPhone 13 – Amennyiben nem a legnagyobb kijelzőre és a legújabb modellre van szükség, a Yettelnél még mindig elérhető 13. generáció alapmodellje is jó választás lehet. A 6.1 hüvelykes kijelző szintén jól áttekinthető, és ha a család többi tagjának Apple készülékei vannak, a tökéletes átjárhatóság is biztosított.
Samsung Galaxy S24 Ultra - A méretes, jó felbontású kijelzőn könnyen beállíthatunk akár nagyított megjelenítési módokat is, a mesterséges intelligenciával támogatott funkciók pedig megkönnyíthetik a használatot.
Samsung Galaxy Z Fold5 - Ha tényleg a kijelző mérete a legfontosabb, a Samsung széthajtható készüléke ideális választás, hiszen kihajtott állapotban 7,6 hüvelykes (több mint 19 centiméteres) megjelenítőt kapunk, amelyen kényelmesen elrendezhetők a legfontosabb appok ikonjai és jól látható minden tartalom. Ezt a hajtogatós modellt ráadásul már az első ilyen modellekhez képest nagyon strapabíróra tervezték, így avatatlan kezekben sem kell félteni.
Samsung Galaxy A15 – A Samsung kínálatában egy elérhető árú készülék, amely azonban tiszta, jól olvasható nagy kijelzőjével, átlátható kezelőfelületével könnyen testre szabható az idősek számára is.
Google Pixel 9 Pro XL - A Google saját készülékeit jó ideig az Android rendszer referenciájaként adta ki, de ma már alanyi jogon is az egyik legerősebb családnak számítanak. A modellek egyik előnye, hogy "tiszta" Androiddal szállítják mindenféle extra felhasználói felület és plusz szoftver nélkül, tehát könnyen kialakíthatjuk azt az app-környezetet és kinézetet, ami a legkényelmesebb az idősebb felhasználók számára.
Google Pixel 9 – A Pixelek között is van megfizethetőbb opció, amelynek megjelenítője szintén meghaladja a 6 hüvelyket, tehát jól átlátható, és árához képest kifejezetten erős hardvere, “tiszta” Android rendszere biztosítja, hogy sokáig, könnyen használható készülék legyen.
Használt készülékek - egy megfontolandó alternatíva
Mivel sem a gyerekek, sem az idősek számára nem feltétlenül elsődleges szempont az, hogy a legmodernebb, legfrissebb hardverekkel szerelt készülékeket használják, ellenben az ár gyakran fontos tényező, érdemes megfontolni használt készülékek beszerzését. Ma már a Yettelnél is elérhetők olyan telefonok, amelyeket néhány év használat után felújítva, gyakorlatilag újszerű állapotban lehet megvásárolni: ez azt jelenti, hogy a mobilok bevizsgálás után, szükség esetén a hiányzó alapvető kiegészítők pótlásával kerülnek forgalomba, viszont az áruk jóval kedvezőbb egy új modellhez képest.
Szerző:
Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő