Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka Díjakat

Többek között a Telex, a 24.hu, az RTL és a Szabad Európa munkatársai kapták az elismerést

Idén 20. alkalommal adták át a Hégető Honorka Díjakat, rekordszámú, 83 videós és fotós pályázat érkezett, melyek közül a zsűri öt videós és egy fotós alkotást díjazott, továbbá a Yettel különdíjjal ismert el egy videós alkotást. Az idei díjakat többek között a Telex, a 24.hu, a Szabad Európa és az RTL újságírói kapták.

2024-ben összesen 72 videós és 11 fotós nevezés érkezett az RTL korábbi szerkesztő-riportere, a 2001-ben elhunyt Hégető Honorka emlékére létrehozott pályázatra. A zsűri hat pályaművet díjazott, amelyek többek között a magyarországi iskolarendszer helyzetét, az önkormányzati korrupciót és a fiatalságkultusz jelenségét járták körbe. Idén a zsűri négy egyenrangú díjat, egy fotós elismerést és a legjobb első pályázó díját osztotta ki, a Yettel Magyarország pedig idén is különdíjjal jutalmazott egy alkotást.

Hégető Honorka Díjat kapott Szilágyi Máté, a Telex videó rovatvezető-helyettese, aki a fiatalságkultusz kultúránkra gyakorolt hatását mutatta be riportjában.

Megkapta az elismerést Zalavári Noémi, az RTL Hírigazgatóságának szerkesztő-riportere, aki hónapokon keresztül foglalkozott egy 9 éves kislány, Emma történetével, akit rendszeresen verbálisan bántalmazott alsós tanítója egy Fejér megyei iskolában.

Hégető Honorka Díjban részesült Báthory Róbert, a magyarországi Szabad Európa szenior oknyomozó újságírója, aki egy mórahalmi víztározó megépítésére elnyert uniós támogatás körüli visszásságokat tárta fel riportjában.

Bihari Ádám, a Szabad Európa budapesti irodájának szerkesztő-riportere is megkapta az elismerést, aki az iskolarendszer problémáival foglalkozott nyertes alkotásában. Három éve vezették be a hatéves korban kötelező beiskolázást, melynek következtében egyre több gyerek érkezik éretlenül az iskolába, illetve egyre több sajátos nevelési igényű gyerek van, derül ki a riportból.

Idén egy új kategória szerint is adott díjat a zsűri: a legjobb első pályázó díját Krajnyik Cintia, a WMN újságírója kapta dr. Karsai Dániel alkotmányjogásszal készített interjújáért.

A fotós díjat Török János fotóriporter kapta, aki másféléves terepmunkája során egy dél-magyarországi asszony sorsát, Káposzta Mária történetét mutatta be.

A Yettel különdíját Nyárai Gerzson, a 24.hu munkatársa és Bicsák Boglárka, a 24.hu korábbi munkatársa kapta. Riportjukban Ittzés Szilvia pedagógus történetét mutatták be, aki egy budapesti elitgimnáziumból egy pilisi általános iskolába ment tanítani. A mobiltársaság a nyertes riportfilm alkotóinak elismerése mellett a pályamű által felszínre hozott ügyet is támogatja, ezzel is felhívva a figyelmet az újságírók pótolhatatlan munkájának fontosságára.

A pályázatokat a zsűritagok, Keleti Éva Kossuth- és Balázs Béla-díjas fotográfus, Enyedi Ildikó Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, érdemes művész, Mészáros Antónia, az UNICEF magyarországi ügyvezető igazgatója, valamint Weyer Balázs újságíró, világzenei rendezvények szervezője bírálták el és adták át az RTL Ligetben.

A díj támogatói az RTL Magyarország, a Yettel Magyarország Zrt. és a Hégető-család.
A díjat Szilágyi Erzsébet iparművész tervezte.